پند ها و اندرزها

...

کودک از مادر خود­­ می‌­آموزد

در تاریخ آمده که «صاحب ابن عباد» مردی بسیار با سخاوتی بود. خودش گفته است که من این سخاوت را از مادرم آموخته‌­ام، زیرا مادرم هر روز که می­خواست به مدرسه روانه‌­ام کند، پولی به من می‌­داد و می‌­گفت این پول را صدقه بده! این کار او موجب شد تا من به بخشش خو بگیرم و سخاوت پیشه کنم.

او با این کار ساده­اش به من فهماند «همانطور که باید به فکر خود باشم، به فکر دیگران نیز باشم.»

تربیت فرزند از نظر اسلام، ص 8

__________________________

صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: شخصی نزد من آمد و گفت: برخیز! من برخاستم و با او به جایی رفتم. در آنجا دو نفر یکی ایستاده و دیگری نشسته دیدم؛ شخص ایستاده انبر آهنی بزرگی در دست داشت و به دهان شخص نشسته می‌­گذاشت و دو  طرف دهان او را با انبر می‌­گرفت و می‌­کشید، به طوری که به هر طرف می‌­کشید، شخص نشسته به همان طرف خم می­شد!! من از آن شخصی که مرا به اینجا آورد پرسیدم: «این صحنه چیست؟» گفت: شخص نشسته در دنیا دروغگو بوده و بی‌­توبه از دنیا رفت. اکنون در این عالم (که عالم برزخ و عالم قبر است) تا فرا رسیدن قیامت این‌گونه عذاب می­شود!! 

           المحجة البیضاء، ج5

__________________________

مردی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسیدوعرض کرد: من با خویشاوندانم صله‌­ی رحم می‌­کنم ولی آن­ها مرا آزار می­دهند؛ تصمیم گرفتم که آنان را ترک کنم؛ آیا چنین تصمیمی بر من جایز است؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «در این صورت، خداوند، هم تو و هم آنان را ترک خواهد کرد -از شما یادی نمی­کند- ». پرسید پس وظیفه‌­ی من چیست؟ پیامبر فرمود: «آن­کس که تو را محروم کرد به او عطا کن و آن­کس که قطع رحم کرد، تو صله‌­ی رحم کن و آن­کس که به تو ستم نمود، تو بخش؛ وقتی چنین کردی، خداوند متعال تو را بر آن­ها برتر قرار می­دهد.

__________________________

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
چشمک

دلم هوای شد و برات دعا کردم ارزوی بهترینها رو برات دارم [قلب] [چشمک]

فلاح

سلام دوست عزیز خوشحالم اینکه افتخار آشنایی با شما رو پیدا کردم من هم شما رو لینک کردم امیدوارم همیشه موفق باشی فلاح